UWAGA!
rekrutacji przedłużona do dnia 14.11.2024 r.
_______________
CEL STUDIÓW
Celem studiów jest przygotowanie słuchaczy do nauczania języka polskiego w środowisku wielokulturowym poprzez:
- stwarzanie warunków do budowania wiedzy glottodydaktycznej i polonistycznej;
- usprawnianie umiejętności komunikacyjnych;
- kształcenie umiejętności praktycznych.
Program
Zajęcia na studiach podyplomowych Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego są prowadzone zdalnie w weekendy, praktyki odbywają się stacjonarnie w dni robocze. Zajęcia odbywają się w trybie synchronicznym (słuchacze/słuchaczki i prowadzący spotykają się w tym samym czasie) z wykorzystaniem platformy ClickMeeting i Microsoft Teams oraz w trybie asynchronicznym (słuchacze/słuchaczki samodzielnie, w dogodnym dla siebie czasie, wykonują przygotowane dla nich zadania) na platformie Moodle.
Wszystkim, którzy chcieliby się spotkać z prowadzącymi, zapewniamy indywidualne konsultacje.
Program nauczania został tak skonstruowany, aby przygotować do nauczania języka polskiego jako obcego na lektoratach w kraju i zagranicą, a także do uczenia języka polskiego jako drugiego uczniów z doświadczeniem migracji, którzy w coraz większej liczbie przybywają do Polski.
Na program nauczania składają się przedmioty z czterech bloków:
- glottodydaktyka polonistyczna;
- wiedza o języku;
- literatura i kultura;
- przedmioty uzupełniające.
Naszym słuchaczom zapewniamy:
- nowoczesną dydaktykę – podejście zorientowane na działanie;
- nauczanie zdalne;
- zindywidualizowane praktyki;
- pracę z doświadczonymi praktykami.
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego
Rekrutacja
Warunki przyjęcia na studia:
dwie ścieżki studiów:
1. Warunki przyjęcia na studia kwalifikacyjne nauczycielskie (3 semestry; 368 godzin w tym 90 godzin praktyk): dyplom studiów II stopnia (tytuł zawodowy magistra) na kierunkach z obszaru nauk humanistycznych z poświadczaniem kwalifikacji pedagogicznych lub na kierunkach z innych obszarów wiedzy z poświadczeniem kwalifikacji pedagogicznych.
2. Warunki przyjęcia na studia doskonalące lektorskie (2 semestry; 278 godzin w tym 30 godzin praktyk): dyplom studiów I lub II stopnia (tytuł zawodowy licencjata lub magistra) na kierunkach z obszaru nauk humanistycznych lub na kierunkach z innych obszarów wiedzy.
Kandydat, który ukończył studia na kierunku innym niż z obszaru nauk humanistycznych (dyscyplina językoznawstwo lub literaturoznawstwo) musi przystąpić do egzaminu wstępnego sprawdzającego podstawową wiedzę z zakresu gramatyki języka polskiego.
Nauczyciel polonista może wybrać zarówno ścieżkę lektorską doskonalącą dwusemestralną (niedającą kwalifikacji nauczycielskich) lub ścieżkę nauczycielską trzysemestralną (dającą kwalifikacje nauczycielskie zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).
Kandydat będący cudzoziemcem spełnia powyższe wymagania (dyplom poświadczony przez tłumacza przysięgłego) oraz posiada certyfikat znajomości języka polskiego na poziomie C1 lub wyższym.
Uprawnienia po ukończeniu studiów podyplomowych:
1. Ścieżka nauczycielska (3 semestry; 376 godzin w tym 90 godzin praktyk) – kwalifikacje do nauczania języka polskiego jako obcego i drugiego w szkole na I, II, III i IV etapie lub odrębnie na każdym etapie nauczania (zależnie od wstępnych kwalifikacji uczestników studiów); absolwenci/absolwentki studiów podyplomowych mogą pracować jako lektorzy języka polskiego jako obcego, drugiego i odziedziczonego, mogą uczyć cudzoziemców (w tym migrantów) dorosłych i dzieci.
2. Ścieżka lektorska (2 semestry; 286 godzin w tym 30 godzin praktyk) – absolwent/absolwentka jest przygotowany/a do nauczania języka polskiego jako obcego, drugiego i odziedziczonego. Może pracować jako lektor tylko na kursach dla cudzoziemców (w tym migrantów) dorosłych i dzieci. Ścieżka lektorska dwusemestralna nie daje kwalifikacji nauczycielskich.
Najczęściej zadawane pytania:
- Jak wyglądają praktyki?
Praktyki odbywają się stacjonarnie w dni robocze; część praktyk to obserwacje, a część to prowadzenie zajęć; jest też możliwość odbycia praktyki w miejscu zamieszkania, pod warunkiem, że opiekun praktyk ma ukończone studia podyplomowe z nauczania polskiego jako obcego lub taką specjalność oraz doświadczenie w nauczaniu.
Praktyki – wymiar/ miejsce realizacji: 30/90 godzin, szkoły podstawowe, szkoły językowe.
- Kiedy odbywają się zajęcia?
Studia podyplomowe w trybie online, praktyki odbywają się stacjonarnie
Zajęcia odbywają się w trybie online w soboty i niedziele w godz. 8.00-18.00
Praktyki realizowane są w dni robocze.
- Planowane terminy zjazdów:
Terminy zjazdów studiów podyplomowych NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO I DRUGIEGO 2024/2025
- Czym kończą się studia?
Na zakończenie słuchacz przedstawia pracę dyplomową i składa egzamin.
Ostatni egzamin na studiach wraz z zaliczeniem pracy odbywa się online, tak jak pozostałe egzaminy i zaliczenia.
- Czy na studia mogą aplikować obcokrajowcy?
Tak, pod dodatkowym warunkiem, że aplikujący posiada certyfikat potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie C1.
- Czy trzeba wykazać się znajomością języka obcego?
Nie trzeba się wykazywać znajomością języka obcego.
- Dolny/Górny limit przyjęć: 30/40
Dokumenty
- Podanie kandydata na studia podyplomowe
- Ankieta aplikacyjna na studia podyplomowe
- Umowa o warunkach odpłatności za studia x 2 egz.,
- Kserokopia dyplomu lub odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych poświadczona za zgodność z oryginałem przez np. pracodawcę, uczelnię itp.
- Pozostałe wymagane dokumenty (szczegóły na stronie wybranych studiów podyplomowych).
Terminy
Termin rejestracji elektronicznej 2024-07-01 - 2024-11-14 |
Planowany termin rozpoczęcia 2024-11-23 |
Czas trwania studiów 2 semestry lub 3 semestry w zależności od wybranej ścieżki kształcenia |
Miejsce
Miejsce składania dokumentów: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków; z dopiskiem: studia podyplomowe |
Miejsce realizacji zajęć: zajęcia on-line, praktyki stacjonarne |
Rekrutacja krok po kroku
- Wybierz studia podyplomowe z aktualnej oferty
- Utwórz konto w elektronicznym systemie rekrutacyjnym IRK aby zarejestrować zgłoszenie na studia podyplomowe.
- Uzupełnij krok po kroku następujące informacje:
- dane osobowe
- wgraj zdjęcie
- dane o wykształceniu
- zamieść skany dokumentów uprawniających do ubiegania się o przyjęcie na wybrane studia podyplomowe
- wnieś opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł na konto podane w zakładce PŁATNOŚCI, bez niej nie będziesz brany pod uwagę podczas weryfikacji dokumentów rekrutacyjnych.
- Czekaj na decyzję o zakwalifikowaniu na studia, którą otrzymasz w zakładce WIADOMOŚCI w systemie rekrutacyjnym.
- Jeśli zostałeś zakwalifikowany otrzymasz informacje w jakim terminie i miejscu należy dokonać wpisu na listę słuchaczy.
- Jeśli nie będziesz mógł złożyć dokumentów osobiście istnieje możliwość przesłania ich listownie, pamiętaj jednak, że dokumenty muszą dotrzeć do Uniwersytetu w wyznaczonym terminie. Adres wysyłki dokumentów zostanie podany wraz z informacją o zakwalifikowaniu na studia podyplomowe.
- Ewentualne pytania można kierować na adres mailowy do kierowników poszczególnych studiów podyplomowych. Adresy do korespondencji w systemie rekrutacyjnym znajdziesz przy każdym kierunku po prawej stronie.
- UWAGA! Decyzja o uruchomieniu studiów zostanie podjęta po przeprowadzeniu wpisów na listę słuchaczy. Po zakwalifikowaniu i dokonaniu wpisu na listę słuchaczy dostaniesz potwierdzenie o tym, czy studia zostaną uruchomione i zostałeś na nie przyjęty.
- O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszenia w systemie IRK (muszą być załączone wszystkie wymagane dokumenty oraz wniesiona opłata rekrutacyjna).
- Aby dokonać wpisu na listę słuchaczy będziesz zobowiązany dostarczyć w wyznaczonym terminie następujące dokumenty :
- Podanie kandydata na studia podyplomowe (dopilnuj aby na dokumencie wydrukowało się również Twoje zdjęcie uprzednio wgrane do systemu) (dokument dostępny na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym w zakładce ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE na dole strony DOKUMENTY I DALSZE KROKI, wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany).
- Ankieta aplikacyjna na studia podyplomowe (dokument dostępny na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym w zakładce ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE na dole strony DOKUMENTY I DALSZE KROKI, wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany).
- Umowa o warunkach odpłatności za studia x 2 egz., (dokument dostępny na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym w zakładce ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE na dole strony DOKUMENTY I DALSZE KROKI, wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany). Warunkiem podjęcia nauki (po przyjęciu na studia) jest wniesienie opłaty za studia (możliwość wpłaty czesnego w 2 równych ratach w każdym semestrze). Wpłaty należy dokonać na indywidualne konto słuchacza( to nie jest to samo konto które służy do wpłaty opłaty rekrutacyjnej).
- Kserokopia dyplomu lub odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych poświadczona za zgodność z oryginałem przez np. pracodawcę, uczelnię itp.
- Pozostałe wymagane dokumenty w zależności od wymagań na danym kierunku (szczegóły na stronie wybranych studiów podyplomowych).
- Masz pytania? napisz: rekrutacja.podyplomowe@uken.krakow.pl lub zadzwoń do Biura Rekrutacji nr tel. 12 662 74 80.
Opłaty i informacje organizacyjne
Kadra
dr hab. Marzena Błasiak-Tytuła, prof. UP
Kierownik studiów
dr hab. Zdzisława Orłowska-Popek, prof. UP
prof. dr hab. Władysław Miodunka
prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska-Rożek
dr hab. Ewa Horyń
dr Agnieszka Jasińska
dr Marta Karamańska
dr hab. Paweł Sporek, prof. UP
dr Iwona Steczko
prof. dr hab. Przemysław E. Gębal
prof. dr hab. Agnieszka Ogonowska
mgr Beata Sałęga-Bielowicz
mgr Marek Stróżyk
dr hab. Magdalena Stoch
dr hab. prof. UP Małgorzata Pamuła-Behrens
dr hab. Katarzyna Sobstyl
Kinga Łoś
dr Maria Malewska
Dlaczego warto / Partnerzy kierunku
- Wśród prowadzących są znani badacze, specjaliści z zakresu glottodydaktyki polonistycznej, dwujęzyczności, międzykulturowości, językoznawstwa porównawczego, literaturoznawstwa, komunikacji międzykulturowej oraz psychologii migracji a także praktycy, znakomici metodycy a także współautorzy podręczników i materiałów do nauczania języka polskiego jako obcego i drugiego oraz języka edukacji szkolnej.
- Krakowski Wydział Edukacji, widząc konieczność przygotowania nauczycieli do pracy z uczniami z doświadczeniem migracji uznał kierunek za priorytetowy i nauczyciele publicznych szkół krakowskich otrzymują wysokie dofinansowanie do tych studiów.
- Słuchacze mają możliwość praktykowania w różnych krakowskich uczelniach oraz w szkołach polonijnych w formie synchronicznych zajęć zdalnych z dziećmi Polonii mieszkającymi w różnych częściach świata. W tym zakresie współpracujemy z Fundacją Edukacji Polonijnej, Polskimi Szkołami Internetowymi oraz z wieloma krakowskimi uczelniami.
- Ze względu na ścisłą współpracę z Polskimi Szkołami Internetowymi Libratus słuchacze mają unikalną możliwość poznania metod uczenia na odległość.
Absolwenci studiów:
- są specjalistami znającymi metody i techniki nauczania języka i kultury;
- wiedzą jak przebiegają procesy uczenia się języka;
- znają problematykę dwujęzyczności, zintegrowanego nauczania przedmiotowo-językowego, psychologii migracji;
- znają zasady oceniania i certyfikacji;
- potrafią pracować w środowisku wielokulturowym;
- są przygotowani do pracy jako lektorzy w kraju i zagranicą;
- są przygotowani do uczenia języka polskiego jako obcego uczniów z doświadczeniem migracji.
Absolwenci o kierunku
Kontakt
-
Biuro Rekrutacji
ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków
pokój 51, parter;
e-mail: rekrutacja.podyplomowe@uken.krakow.pl;
tel. 12 662 74 80
-
Organizator studiów
Instytut Filologii Polskiej
ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków
e-mail: polon@up.krakow.pl
tel. 12 662 61 44
tel. 12 662 61 64