UWAGA!
rekrutacji przedłużona do dnia 07.10.2024 r.
——-
CEL STUDIÓW
Celem studiów jest przygotowanie absolwentów różnych kierunków studiów do pracy we współczesnej biurowości lub w archiwach bieżących rozmaitych instytucji.
Swoją ofertę kierujemy również do osób planujących podjęcie pracy w kancelariach (sekretariatach) instytucji, np. urzędów lub w ich archiwach bieżących (archiwach zakładowych, składnicach akt) oraz dla osób pracujących w tego typu komórkach organizacyjnych, pragnących podnieść swoje kwalifikacje w zakresie zarządzania dokumentacją, zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną.
Program
Nasz program studiów skupia się na teoretycznych i praktycznych problemach współczesnej archiwistyki oraz bardzo szeroko pojętego zarządzania dokumentacją, zarówno tradycyjną, jak i elektroniczną.
Program uzupełniają kursy z zakresu informatologii, co w dobie rozwoju społeczeństwa informacyjnego pozwala nabyć kompetencje przydatne w wykonywaniu każdej profesji.
Dodatkowo przewidziano 60 godzin praktyk zawodowych – osoby zatrudnione w kancelariach i archiwach mogą być
z obowiązku ich odbycia zwolnione.
PROGRAM STUDIÓW PODYPLOMOWYCH Archiwistyka i zarządzanie dokumentacją
Rekrutacja
Warunkiem przyjęcia na studia jest:
- stopień licencjata (6 poziom PRK) dowolnego kierunku studiów; wymagane dokumenty: dyplom ukończenia studiów wyższych I stopnia
lub:
- stopień magistra (7 poziom PRK) dowolnego kierunku studiów; wymagane dokumenty: dyplom ukończenia studiów wyższych II stopnia lub jednolitych magisterskich.
Uprawnienia po ukończeniu studiów podyplomowych:
Studia wyposażą absolwenta w wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu archiwisty zatrudnionego w archiwum bieżącym oraz przygotują do pracy na stanowiskach biurowych w urzędach administracji publicznej oraz w innych instytucjach sektora publicznego i prywatnego gromadzących i przetwarzających dokumentację oraz informację. Przygotowują do pracy w zawodzie specjalisty zarządzania dokumentacją (zawód oficjancie uznany przez Ministerstwo Pracy w 2016 r.) m.in. na stanowisku koordynatora czynności kancelaryjnych (wprowadzone w urzędach w 2011 r.)
Najczęściej zadawane pytania:
- Kiedy odbywają się zajęcia?
Zajęcia odbywać się będą w soboty i niedziele, średnio co dwa tygodnie.
- W jaki sposób będą prowadzone zajęcia?
Zajęcia będą odbywały się w sali wykładowej/synchronicznie MS Teams/asynchronicznie Moodle.
- Jak wyglądają praktyki
60 godzin praktyk, miejsce realizacji wybiera Słuchacz indywidualnie – kancelaria lub archiwum. W przypadku trudności ze znalezieniem instytucji, Kierownik ds. praktyk pomoże Słuchaczowi w znalezieniu odpowiedniej placówki. Praktyka realizowana jest w drugim semestrze. Jest to praktyka nieciągła, można ją realizować przez cały okres trwania semestru, (możliwość zwolnienia z praktyk Słuchaczy pracujących w wymienionych instytucjach/komórki).
- Czym kończą się studia?
Aby ukończyć studia należy uzyskać pozytywne oceny z egzaminów oraz wymagane zaliczenia z przedmiotów objętych programem.
W ramach seminarium dyplomowego (realizowanego w II semestrze) Słuchacze piszą krótką pracę na uzgodniony z prowadzącym temat. Na ostatnich zajęciach praca jest omawiana i oceniana. Ocena z pracy końcowej jest podstawą do wystawienia oceny z seminarium dyplomowego.
Planowane terminy zjazdów:
semestr I: 26/27 X, 16/17 XI, 30XI/1 XII, 14-15 XII 2024 r.; 11/12 I, 25/26 I 2025 r.
semestr II: 8/9 III, 22/23 III, 12/13 IV, 10/11 V, 24/25 V, 7/8 VI 2025 r.
Dolny/Górny limit przyjęć: 20/25
Dokumenty
- Podanie kandydata na studia podyplomowe
- Ankieta aplikacyjna na studia podyplomowe
- Umowa o warunkach odpłatności za studia x 2 egz.,
- Kserokopia dyplomu lub odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych poświadczona za zgodność z oryginałem przez np. pracodawcę, uczelnię itp.
- Pozostałe wymagane dokumenty (szczegóły na stronie wybranych studiów podyplomowych).
Terminy
Termin rejestracji elektronicznej 2024-06-20 - 2024-10-07 |
Planowany termin rozpoczęcia 2024-10-26 |
Czas trwania studiów 2 semestry |
Miejsce
Miejsce składania dokumentów: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków |
Miejsce realizacji zajęć: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowe: zajęcia będą odbywały się w sali wykładowej/synchronicznie MS Teams/asynchronicznie Moodle. |
Rekrutacja krok po kroku
- Wybierz studia podyplomowe z aktualnej oferty
- Utwórz konto w elektronicznym systemie rekrutacyjnym IRK aby zarejestrować zgłoszenie na studia podyplomowe.
- Uzupełnij krok po kroku następujące informacje:
- dane osobowe
- wgraj zdjęcie
- dane o wykształceniu
- zamieść skany dokumentów uprawniających do ubiegania się o przyjęcie na wybrane studia podyplomowe
- wnieś opłatę rekrutacyjną w wysokości 85 zł na konto podane w zakładce PŁATNOŚCI, bez niej nie będziesz brany pod uwagę podczas weryfikacji dokumentów rekrutacyjnych.
- Czekaj na decyzję o zakwalifikowaniu na studia, którą otrzymasz w zakładce WIADOMOŚCI w systemie rekrutacyjnym.
- Jeśli zostałeś zakwalifikowany otrzymasz informacje w jakim terminie i miejscu należy dokonać wpisu na listę słuchaczy.
- Jeśli nie będziesz mógł złożyć dokumentów osobiście istnieje możliwość przesłania ich listownie, pamiętaj jednak, że dokumenty muszą dotrzeć do Uniwersytetu w wyznaczonym terminie. Adres wysyłki dokumentów zostanie podany wraz z informacją o zakwalifikowaniu na studia podyplomowe.
- Ewentualne pytania można kierować na adres mailowy do kierowników poszczególnych studiów podyplomowych. Adresy do korespondencji w systemie rekrutacyjnym znajdziesz przy każdym kierunku po prawej stronie.
- UWAGA! Decyzja o uruchomieniu studiów zostanie podjęta po przeprowadzeniu wpisów na listę słuchaczy. Po zakwalifikowaniu i dokonaniu wpisu na listę słuchaczy dostaniesz potwierdzenie o tym, czy studia zostaną uruchomione i zostałeś na nie przyjęty.
- O przyjęciu na studia podyplomowe decyduje kolejność zgłoszenia w systemie IRK (muszą być załączone wszystkie wymagane dokumenty oraz wniesiona opłata rekrutacyjna).
- Aby dokonać wpisu na listę słuchaczy będziesz zobowiązany dostarczyć w wyznaczonym terminie następujące dokumenty :
- Podanie kandydata na studia podyplomowe (dopilnuj aby na dokumencie wydrukowało się również Twoje zdjęcie uprzednio wgrane do systemu) (dokument dostępny na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym w zakładce ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE na dole strony DOKUMENTY I DALSZE KROKI, wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany).
- Ankieta aplikacyjna na studia podyplomowe (dokument dostępny na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym w zakładce ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE na dole strony DOKUMENTY I DALSZE KROKI, wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany).
- Umowa o warunkach odpłatności za studia x 2 egz., (dokument dostępny na koncie kandydata w systemie rekrutacyjnym w zakładce ZGŁOSZENIA REKRUTACYJNE na dole strony DOKUMENTY I DALSZE KROKI, wydrukuj dopiero po otrzymaniu statusu zakwalifikowany). Warunkiem podjęcia nauki (po przyjęciu na studia) jest wniesienie opłaty za studia (możliwość wpłaty czesnego w 2 równych ratach w każdym semestrze). Wpłaty należy dokonać na indywidualne konto słuchacza( to nie jest to samo konto które służy do wpłaty opłaty rekrutacyjnej).
- Kserokopia dyplomu lub odpisu dyplomu ukończenia studiów wyższych poświadczona za zgodność z oryginałem przez np. pracodawcę, uczelnię itp.
- Pozostałe wymagane dokumenty w zależności od wymagań na danym kierunku (szczegóły na stronie wybranych studiów podyplomowych).
- Masz pytania? napisz: rekrutacja.podyplomowe@uken.krakow.pl lub zadzwoń do Biura Rekrutacji nr tel. 12 662 74 80.
Opłaty i informacje organizacyjne
Kadra
dr Bartosz Drzewiecki
Kierownik studiów
dr hab. Mateusz Wyżga
dr Dorota Drzewiecka
dr Hubert Mazur
dr Magdalena Niedźwiedzka
dr Bartosz Ogórek
mgr Monika Cołbecka
Katarzyna Jaskółka-Leśniak
dr Mateusz Drozdowski
dr Jakub Pieczara
Dlaczego z nami
Naszymi partnerami są archiwa państwowe (Archiwum Narodowe w Krakowie, Narodowe Archiwum Cyfrowe) oraz wiele urzędów (np. Urząd Miasta Krakowa, Urząd Statystyczny w Krakowie) i innych instytucji czy przedsiębiorstw sektora prywatnego. Nasza współpraca polega m.in. na możliwości odbywania praktyk zawodowych w wybranych przez studentów instytucjach.
Inną formę przybrała współpraca z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim w Białymstoku, w którym stworzono stosowany coraz powszechniej w polskich urzędach system elektronicznego zarządzania dokumentacją (EZD). Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej jako jedna z zaledwie kilku uczelni w kraju uzyskał zgodę na wykorzystywanie tego systemu w celach dydaktycznych.
Kontakt
-
Biuro Rekrutacji
ul. Podchorążych 2, 30-084 Kraków
pokój 51, parter;
e-mail: rekrutacja.podyplomowe@uken.krakow.pl;
tel. 12 662 74 80
-
Organizator studiów
Instytut Historii i Archiwistyki
ul. Podchorążych 2, Krakówe-mail: historia@uken.krakow.pl
tel. 12 662 61 82